
Aesthetic Minimalism Contemporary Chandelier
This modern, sleek and stylish pendant light will bring a contemporary touch to any room. Its minimalistic look and lightweight design make it a great addition to any living space. The high-quality materials guarantee durability and a long-lasting piece.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Resin, Metal, Gold Leaf |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-10㎡ |
| Fixture Shape: | Round |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | High-celing/Hallway/Bar/Foyer |
| Hanging Method: | Ceiling |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $499.00
-65%$499.00
$174.65More Images




















Aesthetic Minimalism Contemporary Chandelier
This modern, sleek and stylish pendant light will bring a contemporary touch to any room. Its minimalistic look and lightweight design make it a great addition to any living space. The high-quality materials guarantee durability and a long-lasting piece.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Resin, Metal, Gold Leaf |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-10㎡ |
| Fixture Shape: | Round |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | High-celing/Hallway/Bar/Foyer |
| Hanging Method: | Ceiling |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern, sleek and stylish pendant light will bring a contemporary touch to any room. Its minimalistic look and lightweight design make it a great addition to any living space. The high-quality materials guarantee durability and a long-lasting piece.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Resin, Metal, Gold Leaf |
| Light Fixture Form: | Pendant |
| Style: | Modern |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 5㎡-10㎡ |
| Fixture Shape: | Round |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | High-celing/Hallway/Bar/Foyer |
| Hanging Method: | Ceiling |
| Chain Length: | Adjustable, 118.1" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |























