
Brass Sputnik Chandelier With K9 Crystals Modern Ceiling Light Fixture
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installedĀ before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage:Ā | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: |
K9 Crystals, Brass |
| PoleĀ Length:Ā | 10cm -30cmĀ .Ā Max distance can be adjusted. |
| Light Source:Ā | E14 LED Bulb, Daylight |
| Bulb Included Or Not:Ā | Yes |
| Dimmable:Ā Ā | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area:Ā | 15ć”-30ć” |
| Fixture Shape | Molecular |
| Number Of Lights | 18, 15, 12, 9, 6 |
| Maximum Compatible Wattage | 40W |
| Product Weight | 12.5Ā kg |
| Hanging Method | Pole |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to retrn |
| Style |
Modern |
Original: $429.00
-65%$429.00
$150.15More Images












Brass Sputnik Chandelier With K9 Crystals Modern Ceiling Light Fixture
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installedĀ before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage:Ā | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: |
K9 Crystals, Brass |
| PoleĀ Length:Ā | 10cm -30cmĀ .Ā Max distance can be adjusted. |
| Light Source:Ā | E14 LED Bulb, Daylight |
| Bulb Included Or Not:Ā | Yes |
| Dimmable:Ā Ā | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area:Ā | 15ć”-30ć” |
| Fixture Shape | Molecular |
| Number Of Lights | 18, 15, 12, 9, 6 |
| Maximum Compatible Wattage | 40W |
| Product Weight | 12.5Ā kg |
| Hanging Method | Pole |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to retrn |
| Style |
Modern |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installedĀ before ordering.
* Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage:Ā | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: |
K9 Crystals, Brass |
| PoleĀ Length:Ā | 10cm -30cmĀ .Ā Max distance can be adjusted. |
| Light Source:Ā | E14 LED Bulb, Daylight |
| Bulb Included Or Not:Ā | Yes |
| Dimmable:Ā Ā | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area:Ā | 15ć”-30ć” |
| Fixture Shape | Molecular |
| Number Of Lights | 18, 15, 12, 9, 6 |
| Maximum Compatible Wattage | 40W |
| Product Weight | 12.5Ā kg |
| Hanging Method | Pole |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to retrn |
| Style |
Modern |























