
Arica Rectangular Chandelier
Dimensions
7 Light:
- Width: 57"
- Depth: 51ā4"
- Height: 8"
- Weight: 33 LBS
15 Light
- Width: 48"
- Depth: 12"
- Height: 8"
- Weight: 80 LBS
30 Light
- Width: 54"
- Depth: 18"
- Height: 8"
- Weight: 147 LBS
- Canopy: 18"Depth Ć 54"Width
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) Ā / White light 4000K |
| Dimension | D 51ā4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
More Images








Arica Rectangular Chandelier
Dimensions
7 Light:
- Width: 57"
- Depth: 51ā4"
- Height: 8"
- Weight: 33 LBS
15 Light
- Width: 48"
- Depth: 12"
- Height: 8"
- Weight: 80 LBS
30 Light
- Width: 54"
- Depth: 18"
- Height: 8"
- Weight: 147 LBS
- Canopy: 18"Depth Ć 54"Width
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) Ā / White light 4000K |
| Dimension | D 51ā4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimensions
7 Light:
- Width: 57"
- Depth: 51ā4"
- Height: 8"
- Weight: 33 LBS
15 Light
- Width: 48"
- Depth: 12"
- Height: 8"
- Weight: 80 LBS
30 Light
- Width: 54"
- Depth: 18"
- Height: 8"
- Weight: 147 LBS
- Canopy: 18"Depth Ć 54"Width
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) Ā / White light 4000K |
| Dimension | D 51ā4" / W 57" / H 8" ; 48" Width x 12" Depth x 8" Height ; 54" Width x 18" Depth x 8" Height |
| Number of Lights | 7 / 15 /30 LED |
| Light Source | E12(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Note:
-
We always check and pack all goods carefully before shipping. We are always responsible for our products during the warranty period and support customers after that time.
-
All lamps color size can be customized.For more information, please view our "customization".
-
Please feel free to contact us by email when you have any questions:[email protected]























