
Crystal Leaf Chandelier For Dining Table Branch Style Ceiling Light for Modern Home
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |
Crystal Leaf Chandelier For Dining Table Branch Style Ceiling Light for Modern Home
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The pendant light are designed as a branch with blossoms, Shining and luxury, a symbol of harvest(Love, career, family, friendship). This hanging light is perfect for dining room, living room, kitchen island, bedroom and other places .
Note:
* Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please make sure that your ceiling can support the weight and the chandelier can be properly installed before ordering.
*Please note that this chandelier requires self-assembly. It will take some time and patience, but will be definitely worth it once it is done.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | K9 Crystals |
| Wire Length: | Adjustable , 118.1" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | LED,G9 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 15©O-40©O |
| Fixture Shape | Rectangle, Round |
| Hanging Method | Steel Wire |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
| Style |
Modern |


















