
Domus Alabaster Round Chandelier
Why You'll Love It
The Domus Alabaster Round Chandelier is a classic enhancement to your home dIJcor. Constructed from genuine alabaster. this chandelier boasts enduring quality and intricate artistry. The charming snowflake pattern lends a captivating accent to any room. making a bold statement in your living space.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product; our product may differ from the images shown.
For any inquiries about our products. please feel free to contact us. and we will respond promptly within 24 hours.
Weights & Dimensions
Size: Dia 50cm x H 50cm / 19.7▼ x H 19.7▼
Size: Dia 70cm x H 70cm / 27.6▼ x H 27.6▼
Product Specifications
| Material | Metal. Alabaster. |
| Light source | Integrated LED |
| Kelvin range | Warm Light (3000K). Neutral Light (4000K). Cool Light (6000K) |
| Voltage | AC 110-240V. |
| Mounting | Ceiling. |
| Moisture resistance | IP 20 Damp-rated not waterproof. for indoor use only. |
| Environment | Indoor. |
| Body Finishes | White. |
| Shade Finish | White. |
| Wiring | Hardwired. |
| Control | Compatible with common push switches. (Included) |
| 59▼ Adjustable hanging height cable. Can be extended upon request. | |
| Certification | UL. ETL and CE. SAA listed. |
Original: $3,931.00
-65%$3,931.00
$1,375.85More Images








Domus Alabaster Round Chandelier
Why You'll Love It
The Domus Alabaster Round Chandelier is a classic enhancement to your home dIJcor. Constructed from genuine alabaster. this chandelier boasts enduring quality and intricate artistry. The charming snowflake pattern lends a captivating accent to any room. making a bold statement in your living space.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product; our product may differ from the images shown.
For any inquiries about our products. please feel free to contact us. and we will respond promptly within 24 hours.
Weights & Dimensions
Size: Dia 50cm x H 50cm / 19.7▼ x H 19.7▼
Size: Dia 70cm x H 70cm / 27.6▼ x H 27.6▼
Product Specifications
| Material | Metal. Alabaster. |
| Light source | Integrated LED |
| Kelvin range | Warm Light (3000K). Neutral Light (4000K). Cool Light (6000K) |
| Voltage | AC 110-240V. |
| Mounting | Ceiling. |
| Moisture resistance | IP 20 Damp-rated not waterproof. for indoor use only. |
| Environment | Indoor. |
| Body Finishes | White. |
| Shade Finish | White. |
| Wiring | Hardwired. |
| Control | Compatible with common push switches. (Included) |
| 59▼ Adjustable hanging height cable. Can be extended upon request. | |
| Certification | UL. ETL and CE. SAA listed. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Why You'll Love It
The Domus Alabaster Round Chandelier is a classic enhancement to your home dIJcor. Constructed from genuine alabaster. this chandelier boasts enduring quality and intricate artistry. The charming snowflake pattern lends a captivating accent to any room. making a bold statement in your living space.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product; our product may differ from the images shown.
For any inquiries about our products. please feel free to contact us. and we will respond promptly within 24 hours.
Weights & Dimensions
Size: Dia 50cm x H 50cm / 19.7▼ x H 19.7▼
Size: Dia 70cm x H 70cm / 27.6▼ x H 27.6▼
Product Specifications
| Material | Metal. Alabaster. |
| Light source | Integrated LED |
| Kelvin range | Warm Light (3000K). Neutral Light (4000K). Cool Light (6000K) |
| Voltage | AC 110-240V. |
| Mounting | Ceiling. |
| Moisture resistance | IP 20 Damp-rated not waterproof. for indoor use only. |
| Environment | Indoor. |
| Body Finishes | White. |
| Shade Finish | White. |
| Wiring | Hardwired. |
| Control | Compatible with common push switches. (Included) |
| 59▼ Adjustable hanging height cable. Can be extended upon request. | |
| Certification | UL. ETL and CE. SAA listed. |























