
Dora Glass Linear Cylinder Chandelier 49″ 60″ 71″
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,968.00
-65%$2,968.00
$1,038.80More Images



Dora Glass Linear Cylinder Chandelier 49″ 60″ 71″
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The mesmerizing Dora collection of luminaires is inspired by the unanticipated glow of the night. Long optical-grade glass prisms sit close together, creating a staggered effect on a copper-plated or natural metal skeleton. The triangular prisms dance around reflecting and refracting light in all directions.
Dimensions
49":
Overall: 49"W x 9"D x 9"H
Weight: 66 lbs
60":
Overall: 60"W x 9"D x 9"H
Weight: 76 lbs
71":
Overall: 71"W x 9"D x 9"H
Weight: 86 lbs
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/8/10 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















