
Modern Tiered Flush Mount Crystal Chandelier
Illuminate your space with the Modern Flush Mount Crystal Chandelier. Made with layered rows of faceted glass crystals, this chandelier adds a touch of elegance to any room. The rustic iron frame provides a unique contrast, creating a modern yet charming atmosphere.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal ,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $699.00
-65%$699.00
$244.65More Images





Modern Tiered Flush Mount Crystal Chandelier
Illuminate your space with the Modern Flush Mount Crystal Chandelier. Made with layered rows of faceted glass crystals, this chandelier adds a touch of elegance to any room. The rustic iron frame provides a unique contrast, creating a modern yet charming atmosphere.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal ,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your space with the Modern Flush Mount Crystal Chandelier. Made with layered rows of faceted glass crystals, this chandelier adds a touch of elegance to any room. The rustic iron frame provides a unique contrast, creating a modern yet charming atmosphere.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | K9 Crystal ,Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 10㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living/Dining Room/ Bedroom |
| Hanging Method | Flush Mount |
| Warranty | 3 Years, 90 days no reason to return |























