
Modern Light Luxury Alabaster Chandelier in Gold Finish
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |
Original: $659.00
-65%$659.00
$230.65More Images









Modern Light Luxury Alabaster Chandelier in Gold Finish
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform any room into an elegant sanctuary with the Modern Luxury alabaster Chandelier. Inspired by nature, its organic design features a golden brass frame and elegant alabaster details. Elevate your space with this masterpiece that combines modern style and traditional craftsmanship.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fixture Design | Modern |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Adjustable Length | Yes(118.1") |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | LED(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Wattage | 3W |
| Hanging Method | Wires(118.1" Maximum) |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years, 90 days no reason to return |























