
Modern Light Luxury Two-tier Glass Ring Chandelier
Elevate your space with our Modern Light Luxury Chandelier. Featuring handcrafted, LED-illuminated glass panels in various textures and colors, this chandelier adds a touch of elegance to any room. With additional downlights for task lighting, it's the perfect blend of style and function. Choose from multiple finishes to match your decor.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal, Glass |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Hotel Lobby/Living Room |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $3,699.00
-65%$3,699.00
$1,294.65More Images








Modern Light Luxury Two-tier Glass Ring Chandelier
Elevate your space with our Modern Light Luxury Chandelier. Featuring handcrafted, LED-illuminated glass panels in various textures and colors, this chandelier adds a touch of elegance to any room. With additional downlights for task lighting, it's the perfect blend of style and function. Choose from multiple finishes to match your decor.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal, Glass |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Hotel Lobby/Living Room |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with our Modern Light Luxury Chandelier. Featuring handcrafted, LED-illuminated glass panels in various textures and colors, this chandelier adds a touch of elegance to any room. With additional downlights for task lighting, it's the perfect blend of style and function. Choose from multiple finishes to match your decor.
Note:
* Please check the before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room.
* Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.
* If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Metal, Glass |
| Light Fixture Form: | Chandelier |
| Style: | Modern |
| Light Source: | LED |
| Bulb Included or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable: | No |
| Light Direction: | Ambient |
| Irradiation Area: | 10㎡-30㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage: | Indoor |
| Specific Uses: |
Decoration |
| Application Scenario: | Hotel Lobby/Living Room |
| Hanging Method: | Wire |
| Chain Length: | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty: | 3 years, 90 days no reason to return |





















