
Modern Round Alabaster Chandelier for Living Room/Bedroom
Illuminate your living room or bedroom with our Modern Round Alabaster Chandelier. The glowing alabaster ring creates a halo effect, providing a balanced and airy appearance. Individually, it brings sophistication, while in a row, it multiplies its impact. Sturdy and lightweight, it can also be hung with optional cables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster, Artificial leather |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Canopy | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 25㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/Foyer |
| Hanging Method | Leather Belt |
| Wire Length |
Adjustable 78.7" (support customization) |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Original: $2,100.00
-65%$2,100.00
$735.00More Images




























Modern Round Alabaster Chandelier for Living Room/Bedroom
Illuminate your living room or bedroom with our Modern Round Alabaster Chandelier. The glowing alabaster ring creates a halo effect, providing a balanced and airy appearance. Individually, it brings sophistication, while in a row, it multiplies its impact. Sturdy and lightweight, it can also be hung with optional cables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster, Artificial leather |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Canopy | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 25㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/Foyer |
| Hanging Method | Leather Belt |
| Wire Length |
Adjustable 78.7" (support customization) |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your living room or bedroom with our Modern Round Alabaster Chandelier. The glowing alabaster ring creates a halo effect, providing a balanced and airy appearance. Individually, it brings sophistication, while in a row, it multiplies its impact. Sturdy and lightweight, it can also be hung with optional cables.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal, Alabaster, Artificial leather |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Canopy | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 25㎡-35㎡ |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Staircase/Foyer |
| Hanging Method | Leather Belt |
| Wire Length |
Adjustable 78.7" (support customization) |
| Warranty |
3 Years 90 days no reason to return |





















