
Modern Round Drum Dimmable Chandelier for Living Room/Bedroom
Add drama and sophistication paired with distinctive lighting and quality. This is a unique pendant featuring fluted clear ight that is complemented with trim and hardware. This pendant is offered in custom sizes; styles and finishes; as well as dimmable energy efficient lamping options.
Note: * Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room. * Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended. * If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 12㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Round Loop |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Wire |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $1,937.00
-65%$1,937.00
$677.95More Images






Modern Round Drum Dimmable Chandelier for Living Room/Bedroom
Add drama and sophistication paired with distinctive lighting and quality. This is a unique pendant featuring fluted clear ight that is complemented with trim and hardware. This pendant is offered in custom sizes; styles and finishes; as well as dimmable energy efficient lamping options.
Note: * Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room. * Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended. * If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 12㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Round Loop |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Wire |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add drama and sophistication paired with distinctive lighting and quality. This is a unique pendant featuring fluted clear ight that is complemented with trim and hardware. This pendant is offered in custom sizes; styles and finishes; as well as dimmable energy efficient lamping options.
Note: * Please check the size of the chandelier before ordering, just to ensure that it will be suitable for your room. * Please note that the lamp comes in separate parts and will need basic assembly, and professionals would be highly recommended. * If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to providing the best service for every customer.
| Voltage | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material | Metal |
| Light Fixture Form | Chandelier |
| Style | Modern |
| Light Source | LED |
| Bulb Included Or Not | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Irradiation Area | 12㎡-20㎡ |
| Fixture Shape | Round Loop |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses |
Decoration |
| Application Scenario | Living Room/Bedroom |
| Hanging Method | Wire |
| Chain Length | Adjustable, 78.7" Maximum |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |





















