
Modern Spiral Wave Chandelier in Silver/Gold
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:Â | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:Â | Wire Adjustable118.1" maximum |
| Light Source:Â | LEDÂ E27 |
| Bulb Included Or Not:Â | Yes |
| Dimmable:  | Yes |
| Irradiation area: | 10ăĄ-15㥠|
| Size |
Ă48 cm (18.9â)Â H:180 cm (70.9â) 220 cm (86.6â) |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |
Original: $2,710.00
-65%$2,710.00
$948.50More Images















Modern Spiral Wave Chandelier in Silver/Gold
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:Â | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:Â | Wire Adjustable118.1" maximum |
| Light Source:Â | LEDÂ E27 |
| Bulb Included Or Not:Â | Yes |
| Dimmable:  | Yes |
| Irradiation area: | 10ăĄ-15㥠|
| Size |
Ă48 cm (18.9â)Â H:180 cm (70.9â) 220 cm (86.6â) |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The light fixture is composed of spiral acrylic material parts, which give it a classic and luxurious appearance when it's not in motion. However, when there's a breeze, it transforms into a unique "dynamic sculpture". The spiral parts move up and down, and the bright coating on the surface reflects light in various intensities, adding infinite poetry and imagination to the surroundings. The whole chandelier is a blend of modern and artistic design.
| Voltage:Â | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Acrylic, Nylon string |
| Chain Length:Â | Wire Adjustable118.1" maximum |
| Light Source:Â | LEDÂ E27 |
| Bulb Included Or Not:Â | Yes |
| Dimmable:  | Yes |
| Irradiation area: | 10ăĄ-15㥠|
| Size |
Ă48 cm (18.9â)Â H:180 cm (70.9â) 220 cm (86.6â) |
| Warranty | 3 years, 90 days no reason to return |





















