
Murano Glass Chandelier – Quadriedri – 265 prisms – Transparent
Dimension
| Product Height | 25.59" |
| Product Diameter | 29.53" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 79" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 96 prisms, 11.02"H (28 cm) + 169 prisms, 3.94"H (10 cm) |
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish |
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,363.00
-65%$3,363.00
$1,177.05More Images








Murano Glass Chandelier – Quadriedri – 265 prisms – Transparent
Dimension
| Product Height | 25.59" |
| Product Diameter | 29.53" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 79" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 96 prisms, 11.02"H (28 cm) + 169 prisms, 3.94"H (10 cm) |
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish |
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension
| Product Height | 25.59" |
| Product Diameter | 29.53" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 79" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 96 prisms, 11.02"H (28 cm) + 169 prisms, 3.94"H (10 cm) |
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish |
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















