
Murano Glass Chandelier โ Triedri โ 391 prisms โ Amber
Dimension
| Color | Amber |
| Dimensions | 120 cm in height with chain (can be shortened and extended) 40 cm in height without chain; 90 cm in diameter. |
| Dimension glasses | 120 prisms, height 28 cm + 271 prisms, height 10 cm. |
| Light bulbs | 9 light bulbs: E27 dimension (not included in the purchase) also works for dimmers. |
| Weight | 55 kg. |
Illuminate your space with the exquisite Murano Chandelier. Featuring 391 prisms in a rich amber hue, this Triedri design is a dazzling showcase of traditional Murano craftsmanship. Add a touch of elegance and luxury to any room with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,158.00
-65%$3,158.00
$1,105.30More Images





Murano Glass Chandelier โ Triedri โ 391 prisms โ Amber
Dimension
| Color | Amber |
| Dimensions | 120 cm in height with chain (can be shortened and extended) 40 cm in height without chain; 90 cm in diameter. |
| Dimension glasses | 120 prisms, height 28 cm + 271 prisms, height 10 cm. |
| Light bulbs | 9 light bulbs: E27 dimension (not included in the purchase) also works for dimmers. |
| Weight | 55 kg. |
Illuminate your space with the exquisite Murano Chandelier. Featuring 391 prisms in a rich amber hue, this Triedri design is a dazzling showcase of traditional Murano craftsmanship. Add a touch of elegance and luxury to any room with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension
| Color | Amber |
| Dimensions | 120 cm in height with chain (can be shortened and extended) 40 cm in height without chain; 90 cm in diameter. |
| Dimension glasses | 120 prisms, height 28 cm + 271 prisms, height 10 cm. |
| Light bulbs | 9 light bulbs: E27 dimension (not included in the purchase) also works for dimmers. |
| Weight | 55 kg. |
Illuminate your space with the exquisite Murano Chandelier. Featuring 391 prisms in a rich amber hue, this Triedri design is a dazzling showcase of traditional Murano craftsmanship. Add a touch of elegance and luxury to any room with this stunning chandelier.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















