
Murano Glass Chandelier – Triedri – 391 prisms – Pink
Dimension
| Color | Pink |
| Product Height (without chain) | 15.75" |
| Product Diameter | 35.43" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 (E26) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 78" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 120 prisms, 11.02"H (28 cm) + 271 prisms, 3.94"H (10 cm) |
This Murano chandelier boasts 391 triedri prisms, creating a dazzling display of light with its pink-colored glass. Handcrafted in Murano, Italy with the finest materials, this chandelier will elevate any space with its elegant design and unparalleled craftsmanship. Perfect for adding a touch of luxury to your home or business.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,939.00
-65%$3,939.00
$1,378.65More Images




Murano Glass Chandelier – Triedri – 391 prisms – Pink
Dimension
| Color | Pink |
| Product Height (without chain) | 15.75" |
| Product Diameter | 35.43" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 (E26) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 78" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 120 prisms, 11.02"H (28 cm) + 271 prisms, 3.94"H (10 cm) |
This Murano chandelier boasts 391 triedri prisms, creating a dazzling display of light with its pink-colored glass. Handcrafted in Murano, Italy with the finest materials, this chandelier will elevate any space with its elegant design and unparalleled craftsmanship. Perfect for adding a touch of luxury to your home or business.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension
| Color | Pink |
| Product Height (without chain) | 15.75" |
| Product Diameter | 35.43" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 (E26) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 78" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 120 prisms, 11.02"H (28 cm) + 271 prisms, 3.94"H (10 cm) |
This Murano chandelier boasts 391 triedri prisms, creating a dazzling display of light with its pink-colored glass. Handcrafted in Murano, Italy with the finest materials, this chandelier will elevate any space with its elegant design and unparalleled craftsmanship. Perfect for adding a touch of luxury to your home or business.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |





















