
Murano Glass Chandelier โ Triedri Round โ 391 prisms โ Multi
Dimension
| Color | Multi / Transparent |
| Overall Height with Chain | 47.2" (adjustable) |
| Height without Chain | 15.7" |
| Diameter | 35.4" |
| Glass Prisms | 120 prisms: 11.0" H / 271 prisms: 3.9" H |
| Light Bulbs | 9 ร E27 base bulbs (Included) โ dimmer compatible |
| Weight | 121.3 lbs |
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass,Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $5,142.00
-65%$5,142.00
$1,799.70More Images











Murano Glass Chandelier โ Triedri Round โ 391 prisms โ Multi
Dimension
| Color | Multi / Transparent |
| Overall Height with Chain | 47.2" (adjustable) |
| Height without Chain | 15.7" |
| Diameter | 35.4" |
| Glass Prisms | 120 prisms: 11.0" H / 271 prisms: 3.9" H |
| Light Bulbs | 9 ร E27 base bulbs (Included) โ dimmer compatible |
| Weight | 121.3 lbs |
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass,Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension
| Color | Multi / Transparent |
| Overall Height with Chain | 47.2" (adjustable) |
| Height without Chain | 15.7" |
| Diameter | 35.4" |
| Glass Prisms | 120 prisms: 11.0" H / 271 prisms: 3.9" H |
| Light Bulbs | 9 ร E27 base bulbs (Included) โ dimmer compatible |
| Weight | 121.3 lbs |
Magnificent and absolutely stunning Murano chandelier made of 391 handmade multi-colored and transparent Murano crystal prisms, all sitting on a nickel metal frame. Hang it above your dining table to create a captivating focal point, or let it grace your living room, turning it into a haven of opulence and beauty. Its exquisite design and decorative impact make it an essential element in your interior design, elevating your decor to a new level of elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass,Chrome patinated |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E27 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























