
New Postmodern Round/Oval 84/102/170/192 Leaves Art Design Chandelier
This Postmodern Chandelier exudes sophistication with its unique sculptural design and modern metallic glazes. Choose from 4 set compositions perfect for formal dining rooms, lobbies, and more, each with suspended porcelain leaves and integrated downlights. Each leaf measures 13 x 7 cm for a subtle hint of nature. Refined and elegant, this chandelier adds a hint of the natural indoors.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Ceramic, Iron |
| Single Leaf Size | 5.12"*2.76" |
| Fixture Design | Modern Style |
| Fixture Shape | Round/Oval |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | E12 /LED(Included) |
| Dimmable | No |
| Dimmer Switch | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years,90 days no reason to return |
Original: $2,599.00
-65%$2,599.00
$909.65More Images



















New Postmodern Round/Oval 84/102/170/192 Leaves Art Design Chandelier
This Postmodern Chandelier exudes sophistication with its unique sculptural design and modern metallic glazes. Choose from 4 set compositions perfect for formal dining rooms, lobbies, and more, each with suspended porcelain leaves and integrated downlights. Each leaf measures 13 x 7 cm for a subtle hint of nature. Refined and elegant, this chandelier adds a hint of the natural indoors.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Ceramic, Iron |
| Single Leaf Size | 5.12"*2.76" |
| Fixture Design | Modern Style |
| Fixture Shape | Round/Oval |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | E12 /LED(Included) |
| Dimmable | No |
| Dimmer Switch | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years,90 days no reason to return |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Postmodern Chandelier exudes sophistication with its unique sculptural design and modern metallic glazes. Choose from 4 set compositions perfect for formal dining rooms, lobbies, and more, each with suspended porcelain leaves and integrated downlights. Each leaf measures 13 x 7 cm for a subtle hint of nature. Refined and elegant, this chandelier adds a hint of the natural indoors.
| Voltage | 110V-120V/220V-240V |
| Material | Ceramic, Iron |
| Single Leaf Size | 5.12"*2.76" |
| Fixture Design | Modern Style |
| Fixture Shape | Round/Oval |
| Canopy | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Light Direction | Ambient |
| Bulb Base | E12 /LED(Included) |
| Dimmable | No |
| Dimmer Switch | No |
| Bulb Wattage | 5W |
| Hanging Method | Wire(Adjustable 118.1") |
| Product Warranty | Yes |
| Warranty Length | 3 Years,90 days no reason to return |























