
Paradise Spiral Pendant
Product Details :
Transporting Art Deco glamour into the modern day, the Paradise pendant shimmers in waves, like the pleasure of softly rolling seas. We've redesigned our prism glass for greater light diffusion to set the mood for mellow moments.
Specification:
Small :
| Product Height: | 86cm / 34" |
|---|---|
| Product Width: | 66cm / 26" |
| Product Depth: | 66cm / 26" |
| Weight: | 44kg / 98lbs |
| Max Wattage: | 425W |
| No. of Bulbs: | 17 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Medium:
| Product Height: | 100cm / 39" |
|---|---|
| Product Width: | 77cm / 30" |
| Product Depth: | 77cm / 30" |
| Weight: | 74kg / 163lbs |
| Max Wattage: | 725W |
| No. of Bulbs: | 29 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Large:
| Product Height: | 142cm / 56" |
|---|---|
| Product Width: | 93cm / 37" |
| Product Depth: | 93cm / 37" |
| Weight: | 109kg / 239lbs |
| Max Wattage: | 700W |
| No. of Bulbs: | 28 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
More Images


Paradise Spiral Pendant
Product Details :
Transporting Art Deco glamour into the modern day, the Paradise pendant shimmers in waves, like the pleasure of softly rolling seas. We've redesigned our prism glass for greater light diffusion to set the mood for mellow moments.
Specification:
Small :
| Product Height: | 86cm / 34" |
|---|---|
| Product Width: | 66cm / 26" |
| Product Depth: | 66cm / 26" |
| Weight: | 44kg / 98lbs |
| Max Wattage: | 425W |
| No. of Bulbs: | 17 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Medium:
| Product Height: | 100cm / 39" |
|---|---|
| Product Width: | 77cm / 30" |
| Product Depth: | 77cm / 30" |
| Weight: | 74kg / 163lbs |
| Max Wattage: | 725W |
| No. of Bulbs: | 29 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Large:
| Product Height: | 142cm / 56" |
|---|---|
| Product Width: | 93cm / 37" |
| Product Depth: | 93cm / 37" |
| Weight: | 109kg / 239lbs |
| Max Wattage: | 700W |
| No. of Bulbs: | 28 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Details :
Transporting Art Deco glamour into the modern day, the Paradise pendant shimmers in waves, like the pleasure of softly rolling seas. We've redesigned our prism glass for greater light diffusion to set the mood for mellow moments.
Specification:
Small :
| Product Height: | 86cm / 34" |
|---|---|
| Product Width: | 66cm / 26" |
| Product Depth: | 66cm / 26" |
| Weight: | 44kg / 98lbs |
| Max Wattage: | 425W |
| No. of Bulbs: | 17 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Medium:
| Product Height: | 100cm / 39" |
|---|---|
| Product Width: | 77cm / 30" |
| Product Depth: | 77cm / 30" |
| Weight: | 74kg / 163lbs |
| Max Wattage: | 725W |
| No. of Bulbs: | 29 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |
Large:
| Product Height: | 142cm / 56" |
|---|---|
| Product Width: | 93cm / 37" |
| Product Depth: | 93cm / 37" |
| Weight: | 109kg / 239lbs |
| Max Wattage: | 700W |
| No. of Bulbs: | 28 |
| Bulb Type: | E12 25W 2200K |
| Bulb Included: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Chain/Rod Length: | 120cm / 47.2" |
| Ajustable Chain/Rod: | Yes |























