
Sorrento Chandelier
Dimension
| 27.56'' | |
| Dimensions: | W 27.56“, D 27.56”, H 14.57“cm |
| Weight: | 42 lbs |
| 35.43'' | |
| Dimensions: | W 35.43“, D 35.43“, H 14.17“ |
| Weight: | 74 lbs |
| 47.24'' | |
| Dimensions: | W 47.24”, D 47.24“, H 16.54” |
| Weight:125 lbs | |
| 59.06'' | |
| Dimensions: | W 59.06”, D 59.06, H 17.72“ |
| Weight: | 201 lbs |
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,426.00
-65%$1,426.00
$499.10More Images









































Sorrento Chandelier
Dimension
| 27.56'' | |
| Dimensions: | W 27.56“, D 27.56”, H 14.57“cm |
| Weight: | 42 lbs |
| 35.43'' | |
| Dimensions: | W 35.43“, D 35.43“, H 14.17“ |
| Weight: | 74 lbs |
| 47.24'' | |
| Dimensions: | W 47.24”, D 47.24“, H 16.54” |
| Weight:125 lbs | |
| 59.06'' | |
| Dimensions: | W 59.06”, D 59.06, H 17.72“ |
| Weight: | 201 lbs |
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimension
| 27.56'' | |
| Dimensions: | W 27.56“, D 27.56”, H 14.57“cm |
| Weight: | 42 lbs |
| 35.43'' | |
| Dimensions: | W 35.43“, D 35.43“, H 14.17“ |
| Weight: | 74 lbs |
| 47.24'' | |
| Dimensions: | W 47.24”, D 47.24“, H 16.54” |
| Weight:125 lbs | |
| 59.06'' | |
| Dimensions: | W 59.06”, D 59.06, H 17.72“ |
| Weight: | 201 lbs |
The Sorrento tiered chandelier is a breathtaking, vintage-style lighting masterpiece, offered in four stunning finishes: Pink, Amber, Smoked Glass, and Clear Glass. This captivating design features layers of intricately shaped colored glass polyhedrons, each meticulously secured to an elegant brass-finished frame, blending timeless charm with modern sophistication.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17/21 |
| Light Source | E14 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























