
Rock Crystal Concorde Chandelier
Dimensions
Overall: 39.375 diameter | 5.5h in
Canopy Dimensions: 8 diameter | 1h in
Weight: 50 lbs
Finish
Antique Brass/ Polished Stainless Steel
Materials and Techniques:
Suspension Notes
- We will provide 8ft
- Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
-
UL listed
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Crystals, Stainless steel, Steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 39.375 diameter | 5.5h in |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | LED(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,911.00
-65%$3,911.00
$1,368.85More Images











Rock Crystal Concorde Chandelier
Dimensions
Overall: 39.375 diameter | 5.5h in
Canopy Dimensions: 8 diameter | 1h in
Weight: 50 lbs
Finish
Antique Brass/ Polished Stainless Steel
Materials and Techniques:
Suspension Notes
- We will provide 8ft
- Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
-
UL listed
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Crystals, Stainless steel, Steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 39.375 diameter | 5.5h in |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | LED(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dimensions
Overall: 39.375 diameter | 5.5h in
Canopy Dimensions: 8 diameter | 1h in
Weight: 50 lbs
Finish
Antique Brass/ Polished Stainless Steel
Materials and Techniques:
Suspension Notes
- We will provide 8ft
- Suspension length may be adjusted upon installation
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
-
UL listed
Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Crystals, Stainless steel, Steel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / White light 4000K |
| Dimension | 39.375 diameter | 5.5h in |
| Number of Lights | LED |
| Light Source | LED(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























