
Westminster 20 - Light Chandelier
Illuminate your space with this dazzling chandelier, a true statement piece that's sure to impress. Its unique tiered design and shimmering crystal accents create a captivating light display. This chandelier adds a touch of playful elegance to any room. Prepare for compliments!
Dimensions
Canopy 2.75'' H X 6.5'' W X 6.5'' D
Fixture 27'' H X 42'' W X 42'' D
Overall Product Weight 100 lb.
Overall Minimum Height 34'' H
Chain Length 72'' L
Overall Maximum Height 105'' H
Specifications
| Light Count | 20 |
| Accent Material | Crystal |
| Finish Options | Antique Dark, Gold |
| Style | Unique Tiered Chandelier |
| Fixture Height (Min) | 30 inches |
| Fixture Height (Max) | 50 inches |
| Fixture Width | 40 inches |
| Fixture Depth | 40 inches |
| Weight | 60 lbs |
Original: $15,327.00
-65%$15,327.00
$5,364.45More Images


Westminster 20 - Light Chandelier
Illuminate your space with this dazzling chandelier, a true statement piece that's sure to impress. Its unique tiered design and shimmering crystal accents create a captivating light display. This chandelier adds a touch of playful elegance to any room. Prepare for compliments!
Dimensions
Canopy 2.75'' H X 6.5'' W X 6.5'' D
Fixture 27'' H X 42'' W X 42'' D
Overall Product Weight 100 lb.
Overall Minimum Height 34'' H
Chain Length 72'' L
Overall Maximum Height 105'' H
Specifications
| Light Count | 20 |
| Accent Material | Crystal |
| Finish Options | Antique Dark, Gold |
| Style | Unique Tiered Chandelier |
| Fixture Height (Min) | 30 inches |
| Fixture Height (Max) | 50 inches |
| Fixture Width | 40 inches |
| Fixture Depth | 40 inches |
| Weight | 60 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate your space with this dazzling chandelier, a true statement piece that's sure to impress. Its unique tiered design and shimmering crystal accents create a captivating light display. This chandelier adds a touch of playful elegance to any room. Prepare for compliments!
Dimensions
Canopy 2.75'' H X 6.5'' W X 6.5'' D
Fixture 27'' H X 42'' W X 42'' D
Overall Product Weight 100 lb.
Overall Minimum Height 34'' H
Chain Length 72'' L
Overall Maximum Height 105'' H
Specifications
| Light Count | 20 |
| Accent Material | Crystal |
| Finish Options | Antique Dark, Gold |
| Style | Unique Tiered Chandelier |
| Fixture Height (Min) | 30 inches |
| Fixture Height (Max) | 50 inches |
| Fixture Width | 40 inches |
| Fixture Depth | 40 inches |
| Weight | 60 lbs |























